E2000-E2000 Duplex 10G OM4 50/125 Multimode Armored Fiber Patch Cable
SKU#:FITB74011RAR
Model#: OM4-E2000-E2000-DXAM-FITB
MFG PART#: OM4-E2000-E2000-DXAM-1M-FS
Price: p. 1,355.43
Sold: 939
Availability: In Stock
Length:
Cable length could be customized in any length as you required.
Qty:
Direct Factory Price Contact Us: Sales@fiberinthebox.com
QtyPrice QtyPrice QtyPrice QtyPrice QtyPrice
1-99p. 1,355.43 100-299p. 1,328.68 300-499p. 1,301.12 500-999 Sign in to view 1000+ Sign in to view
fiberinthebox-bbb-a-plus-certification fiberinthebox-product-certification
E2000-E2000 Duplex 10G OM4 50/125 Mulitmode Armored Fiber Patch Cable
B. The effective modal bandwidth for OM4 is more than double that of OM3. For OM4 patch cable, it is 4700 MHz.km while for OM3, it is 2000 MHz.km.
Warm Tips:The default fiber diameter for the cable is 2.0mm,if you'd like to customize other types as 3.0mm,0.9mm,please kindly enquiry us. (The diameter is refer to the thickness of the cable,the size is able to match the corresponding equipment po .)